500 TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz

Bucak Salebi Coğrafi İşaret Tescil Belgesini Aldı

Bucak Salebi Coğrafi İşaret Tescil Belgesini Aldı

Yazın dondurma, kışın içecek olarak tükettiğimiz salebin en meşhuru adı üzerinde "Meşhur Bucak Salebi"dir. Ülkemizde yörelere özel ürünlere verilen coğrafi işaret Bucak Kaymakamlığı, Bucak Belediye Başkanlığı, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası, Bucak Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün beraberce Türk Patent ve Marka Kurumu'na yaptıkları başvuru olumlu sonuçlarak Bucak Salebine Coğrafi İşaret Tescil Belgesi verildi.

Böylece daha önce alınan Melli İnciri'nden sonra Bucak'ın 2. çoğrafi işareti belgesi Bucak Salebi ne geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha önce Bucak'ı bir ziyaretinde "Çarşı Pazar Değil, Bucak Salebi" söyleminden sonra yurt genelinde bilinirliği artan "Meşhur Bucak Salebi" artık tescil belgesini de alarak tescilli bir ürün olduğunu ortaya koydu.

Burdur Milletvekili Yasin Uğur Bucak Salebinin Coğrafi İşaret Aldığını Şöyle Duyurdu;

“ÇARŞI PAZAR DEĞİL HAKİKİ COĞRAFİ TESCİLLİ BUCAK SALEBİ”

"Kış aylarının vazgeçilmez meşhur içeceği Bucak Salebimiz Türk Patent ve Marka Kurumumuzca coğrafi işaret olarak tescillendi. Bucak Salebimizin üretim, tanıtım ve satışının arttırılması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. İlçemize hayırlı olsun"

Ocak 2020 yılında Bucak Kaymakamlığı, Bucak Belediyesi ve Bucak Ticaret ve Sanayi Odası'nın ortak olarak başvurdukları "Bucak Salebi" ibaresi ve mahreç işareti amblemine 10 Ağustos 2021 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescili verilmiş oldu.

Bucak Salebi Üretim Aşamaları

Bucak salebi; Bucak ve çevresinin dağları başta olmak üzere, çeşitli yörelerden toplanarak yıkama işlemi, daha sonra da kurutma işleminden geçmektedir. Kuruyan salepler çok sert olduğu için taş değirmenlerde önce kırma arkasından öğütme işlemleri uygulanmaktadır. Bazı saleplerin ipe dizerek kurumaları sağlanmaktadır, bu salepler değirmene girmeden önce farklı bir makinede iplerinden ayrılmaktadırlar.

Coğrafi İşaret Nedir?

Coğrafi işaret, tüketiciye ürünün kaynağını yani coğrafyasını gösteren, özelliklerini belirten ve bunu garanti altına alan kalite işaretidir. Türkiyede bu işareti Türk Patent ve Marka Kurumu vermektedir. Coğrafi işareti bir ürünün aabilmesi için o yöreye özgü olması ve belli bir üne kavuşması gerekmektedir. Burdur'da toplam coğrafi işaretli ürün Ağustos 2021 itibari ile 7 adettir.

Bucak Salebini Nasıl Temin Edebilirim?

Bucak'ta Meşhur Bucak Salebini %100 katkısız olarak Otağ Doğal Salep ten temin edebilirsiniz. İçerisinde herhangi kıvam arttırıcı veya aroma veriici madde bulunmayan ürünümüz %100 doğal saleptir. Toz salep olarak satışını yaptığımız ürünlerimizi inceleyip satın almak için tıklayınız. Çekirdek salep olarak tozsalep.com üzerinden tane bucak salebi mizi inceleyip sipariş verebilirsiniz.

İlginizi çekecek başka bir yazı

Salep Çeşitleri

Paylaş:

500 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı