500 TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz

Saf Salep

Saf Salep

Popüler içeceklerden biri olan salep, ilk önce çekirdek salep formunda yer alır. Saf salebin elde edilmesi çekirdekten öğütülmesiyle gerçekleşir. Salep, sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olabilecek mukus benzeri bir madde içerir. Bu sebeple, çoğunlukla insanlar mide ekşimesi problemi, gaz sorunu ve hazımsızlık gibi durumlar için salebi tercih ederler. Ayrıca salep, çocuklarda meydana gelen ishal sorununa da çözüm sağlayabilir. Fakat salebin etkin ve faydalı olabilmesi için kaliteli, doğal ve katkısız sahlep olması çok önemlidir.

Saf Salep Nedir?

En basit tanımıyla saf salep, doğal salebin içerisine hiçbir şey katılmadan öğütülmesi ile elden edilen sahlebe deilmektedir. Salep, Orta Çağ'da Arapların Avrupa'ya gelişiyle popüler hale gelen orkide ailesinden yeşilimsi, çok yıllık bir şifalı bitkidir. Şeker mannozu ve glikoz, %30 nişasta, %10 sukroz ve %10 sudan oluşan yaklaşık %50 mukus içerir.

Saf Salebin Başlıca Özellikleri:

• Antitusif, yumuşatıcı ve afrodizyaktır.
• Ilık süt veya su ile hazırlanır.
• Yapısındaki mukus, hava yollarını bir film şeklinde kaplar, iltihabı korur, rahatlatır ve öksürüğü giderir.
• Bronşit, farenjit, larenjit, soğuk algınlığı ve gripte çok etkilidir.

Süresiz olarak tüketilebilecek hoş bir içecek veya dondurmasını yaparak yenilen yiyecek olarak tavsiye edilir. Genellikle zencefil veya tarçın ile tatlandırılır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel gücü arttırıcı etkileri bulunmaktadır . Bu yüzden tadını çıkarmak dışında cinsel arzunun arttırılması içinde kullanılabilmektedir.

Saf Salep Neye İyi Gelir?

Salep tüketimi birçok açıdan fayda sağlar. Öncelikle sindirim sorunları için tercih edilir. Bağırsak gazı, mide ekşimesi ve diğer sindirim problemleri için harika bir seçenektir ve iyi geldiği söylenmektedir. Salep çoğu insan için güvenli bir içecektir. Aynı zamanda dondurma yapımının da ana maddelerinden biridir. Saf salep özellikle hava soğuk olduğunda muhteşem bir içecek seçeneğidir, bu yüzden kışın sık sık tercih edilir. Besleyici ve iyileştirici özellikleri ile glikojen depolamayı mümkün hale getirir. Bu yüzden kış aylarında yoğun vücut hareketlerinden sonra bir spor içeceği olarak da tüketilir.

Saf Salep Nasıl Hazırlanır?

Evde saf salepten içimlik salep hazırlamak için salep tarifi yazımızı ve saf salepten dondurma yapmak için dondurma tarifi yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekecek başka bir yazı

Hakiki Salep Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Paylaş:

500 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı