500 TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz

Salep Fiyatı 2022

Salep Fiyatı 2022

Salep fiyatları 2022 yılında cinsine göre, yöresine göre, kalitesine göre değişmektedir. Son yıllarda toplanmasının yasak olması, virüslere, enfeksiyonlara karşı olumlu etkilerininde olması sebebiyle, dünya üzerinde ki covid 19 korona virüs salgını ile de iyice değerlenmiştir. Burada dikkat edilecek husus salebin saf katkısız ve doğal salep olanı tercih edilmelidir. Katkılı saleplerin bazınlarında binde bir salep içermektedir. Bu oran yok demekle eşdeğerdir.

Yaş Salep Fiyatı

Salep, orkide bitkisinin kökünden elde edilen yumruların yıkanıp, kurutulup taş değirmenlerde türlü aşamalarla öğütülmesiyle hazır hale gelen sağlıklı, kış günlerinin vazgeçilmezleri arasında tüketilen bir içecektir. Orkideler, dünyanın her yerine yayılmıştır. Tropik iklimden ılıman iklime, bataklıklardan kayalıklara kadar her türlü iklim şartlarına uyum sağlayabilmişlerdir. Çimlenen tohumdan yumrular uzun yıllar sonra meydana gelir. Bu süre ortalama 2-4 yıldır. Salebin farklı kullanım alanları vardır. Kullanım alanı olarak içimlik salep ve dondurma salebi olarak ikiye ayrılır. 

Ayrıca salebin yaş,kuru ve toz hallerinde de fiyat değişikliği oluşmaktadır. Bu ayrımın sebebi işleniş şekillerinden oluşmaktadır. Salep fiyatları, salebin kalitesi, salebin türü, salebin yöresine göre farklılık göstermektedir. 2022 yılı güncel fiyata göre yaş salep fiyatı 150-750 TL arasında değişmektedir.

Kuru salep fiyatı

Salebin bir diğer satış biçimi ise kuru halidir. Çekirdek salep olarak da nitelendirilmektedir. Orkide bitkisi yayılış gösterdiği alanlarda genellikle tohumla çoğalmaktadır. Vejetatif orkide kümelerine de rastlanmaktadır. Orkidelerin tohumları çok küçük olup toza benzeyen bir yapıya sahiptir. Bu tohumların çimlenip çimlendikten sonra bir bitkinin meydana gelmesi için 2-16 yıl gibi bir süre zarfı gereklidir. Her bitkide genellikle iki yumru oluşmaktadır. Bu yumruların birisi diğer sene için hasat edilmemektedir. Eski ve yeni yumru olarak adlandırılan yumrulardan eski olan yumru, yeni yumrunun yanında buruşarak içi boş bir biçimde kalmaktadır. Dağlarda oluşan dağ saleplerinin yumruları bazen tek olmakta ve bu yumrunun bilinçsizce hasat edilmesi bitki neslinin tükenmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden salebin üretimi devlet kontrolünde yapılmaktadır. Hem kalite hem de bitki güvenliği açısından bu önemli bir konudur.

Kuru salep hasadında çiftçiler ürünü toplar, toplanan ürün yıkanır, haşlanır ve kurutulur. Bu kuru salep toz haline getirilerek içecek olarak tükettiğimiz forma kavuşur. Güncel Bucak salep borsasında 2022 yılı kuru salep fiyatı 2000-3000 TL arasında değişmektedir.

Toz salep fiyatı

Toplanan salepler, yıkama, kurutma işeminden sonra taş değirmenlerde 4 aşamalı olarak öğütülerek toz halini almaktadır. Salebi kullanmak için toz haline getirmek gerekmektedir. Bucak salep borsasında 2022 yılı toz salep fiyatı 2000-3000 TL arasında değişmektedir.

Çok Satan Salep Fiyatları

Otağ Doğal Salep olarak; %100 saf katkısız toz salep ve çekirdek salep satışı yapmaktayız. Ürünlerimizin hiç birinde katkı maddesi, kıvam arttırıcı, aroma verici vs. bulunmamaktadır. Ürünlerimiz garantimiz altındadır. Firmamızda en çok satan toz salepler gramajları ve fiyatları;

Bucak Salep 100 Gr Meşhur Bucak Salebi Katkısız Saf Sahlep

Bucak Salep 50 Gr Meşhur Bucak Salebi Katkısız Saf Sahlep

 

İlginizi çekecek başka bir yazı

Ev Yapımı Orjinal Salepli Dondurma

Paylaş:

500 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı